شما اینجا هستید: خانهاخبار سپاهسرلشکر صفوی درنشست تخصصی همایش بین‌المللی بحران‌های ژئوپلیتیکی: جنگ در شرق «حلب» رو به اتمام است/حمایت‌ از گروه‌های تکفیری در نهایت به ضرر حامیان آنها تمام می‌شود

سرلشکر صفوی درنشست تخصصی همایش بین‌المللی بحران‌های ژئوپلیتیکی: جنگ در شرق «حلب» رو به اتمام است/حمایت‌ از گروه‌های تکفیری در نهایت به ضرر حامیان آنها تمام می‌شود

منتشرشده در سپاه دوشنبه, 26 مهر 1395 ساعت 13:02
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سپاه نیوز: دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: جنگ در شرق «حلب» سوریه رو به اتمام است و تنها 2 نقطه دیگر در سوریه باقی مانده که آن مناطق نیز مناطقی هستند که تکفیری ها از آنجا روزانه بیش از 2 میلیون بشکه نفت به ترکیه ارسال می کنند.

به گزارش سپاه نیوز؛سرلشکر پاسدار دکترسید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در پیش نشست تخصصی همایش بین‌المللی بحران‌های ژئوپلتیکی جهان اسلام که در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد، با اشاره به حضور 200 اندیشمند داخلی و 20 نفر از اساتید بین‌المللی این حوزه در همایش اظهار داشت: این نشست به دنبال ایجاد فضای هم فکری میان نخبگان داخلی و خارجی در جهت کاهش بحران‌های جهان اسلام و ایجاد صلح و امنیت پایدار است.

وی افزود: درک عالمانه نسبت به ریشه چالش‌ها و بحران‌های جهان اسلام، تلفیق زمینه‌ها و راهکارهای همکاری میان کشورهای اسلامی، تولید ادبیات وحدت در بین فضای رسانه‌ای و دانشگاهی، فرصت‌سازی برای ارائه آثار علمی اساتید و دانشجویان حوزه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل از جمله اهداف این همایش است.

رئیس مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام با بیان اینکه دانشگاه‌های ما نمی‌توانند نسبت به مسائل منطقه بی‌توجه باشند، ادامه داد: برای تاثیرگذاری سیاسی در تحولات و ائتلاف‌های وحدت آفرین منطقه، نیاز به پشتوانه بیشتری داریم که این هم از دانشگاه سرچشمه می‌گیرد؛ لذا اساتید باید به میدان بیایند چراکه به کارگیری اساتید دانشگاه‌ها در این قبیل مسائل برای کاهش چالش‌های فراروی منطقه ضروری است.

وی در ادامه تاکید کرد: ایران از نظر ژئوپلیتیکی از وضعیت برتری در منطقه برخوردار است؛ اما در این راستا رقیب‌هایی نیز وجود دارد. به همین خاطر تلاش می‌کنیم همچنان به‌عنوان یک دولت قدرتمند در این مسیر باشیم.

سرلشکر صفوی با اشاره به اهداف غرب در منطقه شمال غرب آسیا نیز اظهار داشت: آمریکا از سال 2001 با حمله نظامی به افغانستان یک بحران جدی را در طول 16 سال گذشته در منطقه رقم زد؛ اگرچه این اتفاق به نفع ایران تمام شد و وزن سیاسی ما افزایش یافت، اما نا آرامی‌ها همچنان ادامه دارد که علت آن هم پیمانی افغانستان با آمریکا است.

وی اضافه کرد: البته این مسئله درباره عراق صدق نمی‌کند چون حمله آمریکایی‌ها به عراق با شکست مواجه شد؛ به همین دلیل آنها به سمت ایجاد جنگ نیابتی روی آوردند و این سیاست و راهبرد را ادامه دادند.

رئیس مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام با بیان اینکه آمریکا پدید آوردنده داعش در منطقه است، گفت: دلایل و اسناد معتبری داریم که نشان می‌دهد آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها در پایگاه‌های خود در منطقه، داعش را تربیت کردند؛ در واقع شکل‌گیری داعش از سال‌ها پیش در ذهن آمریکایی‌ها وجود داشته است.

وی خاطر نشان کرد: 65 ماه است در سوریه یک حرکت تخریبی برای از بین بردن نظام سیاسی این کشور آغاز شده و بیش از دو سال است که همین حرکت در عراق ادامه یافته است؛ زیرا اهداف اصلی حمایت کنندگان آنها ناامن ساختن دولت‌های محور مقاومت و به‌طور خاص سوریه، عراق و حزب الله لبنان بوده است.

دکترصفوی با اشاره به پیش‌بینی‌های صورت گرفته از تحولات منطقه بیان داشت: راهبرد اصلی این وضعیت در منطقه، سه قسمت کردن عراق، تجزیه سوریه و تقسیم لیبی به 2 بخش شمالی و جنوبی است تا بدین وسیله برای رژیم صهیونیستی امنیت پایداری به‌وجود آورند و مسلمانان را از آزادسازی قدس منصرف سازند.

وی گفت: تاکنون 30 هزار یمنی و 300 هزار نفر از مردم سوریه قربانی جنگ‌افروزی قدرت طلبان شدند؛ علاوه بر این 9 میلیون آواره از عراق و سوریه و تخریب شدن زیر ساخت‌های شهرها نیز حاصل این جنگ‌افروزی بوده است.

رئیس مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام همچنین با اشاره به فروش سلاح توسط آمریکا در منطقه، عنوان کرد: عربستان که تا سال 2014 حدود 30 میلیارد دلار سلاح خریداری کرده بود، از سال 2010 تا 2016 مبلغ 100 میلیارد دلار سلاح خریداری می‌کند به‌نحوی که امروز بعضی از بمب‌هایی که آنها در یمن استفاده می‌کنند، قیمتی معادل 3/5 میلیون دلار دارند.

وی خاطر نشان کرد: جلوگیری از امواج بیداری اسلامی، تبدیل جهاد و مقاومت به معادل تکفیر و تروریست از جمله اهداف ایجاد جنگ در منطقه است که آن را با پول مسلمانان تحقق داده اند.

سرلشکرصفوی تاکید کرد: به نظر ما کشورهای عربی حامی تروریسم به سرکردگی آمریکا می‌خواهند تغییر نظام سیاسی سوریه و حاکم کردن حاکمیت مورد نظر خودشان، محدودیت‌هایی را برای حزب الله لبنان ایجاد کنند و سپس به سمت عراق بروند و در نهایت وزن سیاسی ایران را در منطقه کاهش دهند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه روسیه هم اکنون پایگاه‌های مختلف هوایی، دریایی و حتی زمینی را در سوریه ایجاد کرده، گفت: خوشبختانه جنگ در شرق حلب رو به اتمام است و تنها 2 نقطه دیگر در سوریه باقی مانده که آن مناطق نیز مناطقی هستند که تکفیری‌ها از آنجا روزانه بیش از 2 میلیون بشکه نفت به ترکیه ارسال می‌کنند.

سرلشکرصفوی هم‌چنین در هشداری به سیاستمداران کشورهای غربی، خاطرنشان کرد: ما به سیاستمداران این کشورهای و هم‌پیمانان‌شان در منطقه هشدار می‌دهیم که حمایت‌شان از گروه‌های تکفیری در نهایت به ضرر کشور خودشان تمام می‌شود و این گروهک‌ها کشورهای آن‌ها را هدف حمله‌های خود قرار خواهند داد اما  امیدواریم همکاری‌ها برای مبارزه با گروه‌های تکفیری تداوم یابد و مقاومت در این مسیر پیروز شود و ملت ایران در عرصه حمایت و همراهی با مقاومت در عراق و سوریه سربلند شود.

وی با اشاره به این که ایجاد صلح در منطقه به نفع همه کشورهاست، اظهار کرد: این بدیهی است که ایجاد صلح در منطقه به نفع تمامی کشورها و ادامه جنگ به ضرر همه است و جمهوری اسلامی ایران نیز به جد پیگیر ایجاد صلح و امنیت در منطقه و مقابله با گروه‌های تروریستی و مخصوصاً گروه‌های تکفیری است که در یمن، عراق و سوریه مشغول فعالیت هستند.

دکتر صفوی در پایان ابراز امیدواری کرد که کشورهایی که دلسوز انسانیت هستند برای پایان بخشیدن به تروریسم و فعالیت گروه‌های تکفیری به یک همکاری جمعی برسند.

انتهای پیام/02

نظر دادن

در مورد این مطلب نظر دهید.

آدرس

 آدرس : تهران.خيابان شهيد استاد نجات اللهي.خيابان شهيداحمدلباف.پلاک15 تلفن : 88901334 نمابر: 88909459  
مرکز اطلاعات و نشرالکترونیک معاونت روابط عمومی وانتشارات سپاه 

نقل و نشر مطالب با ذکر نام پايگاه خبری سپاه نیوز آزاد است