شما اینجا هستید: خانهاستانهاخراسان رضویبه همت بسیج سازندگی : احیای سه قنات در روستاهای شهرستان کاشمر

به همت بسیج سازندگی : احیای سه قنات در روستاهای شهرستان کاشمر

منتشرشده در خراسان رضوی شنبه, 14 مرداد 1396 ساعت 13:29
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سپاه نیوز : فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه کاشمر خبر داد : امسال با همکاری بسیج سازندگی سپاه امام رضا(ع) سه قنات شهرستان با هدف افزایش آبدهی احیاء می‌شود و  همچنین از صنایع تبدیلی و قطب تولید کاشمر حمایت می‌کنیم.

 به گزارش سپاه نیوز ؛سرهنگ پاسدار علیرضا سازگار حول محور احیای قنات‌ها اظهار کرد: اجرای طرح احیای قنوات در سال ۱۳۹۵ توسط بسیج سازندگی سپاه امام رضا (ع) شروع شد و ما در همان مرحلۀ نخست، روستاهای شهرستان را که با کمبود آب مواجه بودند شناسایی کردیم.

 

فرمانده ناحیۀ مقاومت بسیج سپاه کاشمر با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر مصرف بهینه‌ی آب بیان داشت: طی بازرسی که سال گذشته در تعدادی از قنوات روستاهای شهرستان انجام شد به این نتیجه رسیدیم که در صورت احیا، و لایروبی، آبدهی قنات‌ها افزایش پیدا می‌کند و تأثیر مستقیم بر توسعۀ کشاورزی روستا دارد.

 

وی با اشاره به جدی بودن مبحث کم آبی کشورمان گفت: هم اکنون هم در سطح استان با همکاری بسیج سازندگی سپاه امام رضا (ع) حدود ۱۱۰ قنات از همۀ شهرستانها پذیرفته شده که در سال جاری احیاء شود و با توجه به این برنامه احیاء و لایروبی سه قنات از روستاهای قراچه، فرح‌آباد و فروتقه کاشمر در دستور کار قرار گرفته است.

 

سرهنگ سازگار افزود: بعد ازهماهنگی با جهاد کشاورزی و کارشناسان جهاد و سه استعلام که مربوط به سپاه ناحیه، اداره جهاد کشاورزی و ادارۀ منابع طبیعی است به استان ارسال می‌کنیم و بعد از تأیید نهایی دستور اجرا، داده می‌شود.

 

فرمانده سپاه کاشمر بیان داشت: طرح احیای قنات به صورت مشارکتی است یعنی پنجاه درصد احیای قنات‌ها توسط مالکین و ۵۰ درصد باقیمانده هم توسط بسیج سازندگی سپاه امام رضا (ع) با همکاری آستان قدس انجام می‌شود و کمکی که روستائیان ما به عنوان مالک انجام می‌دهند به صورت کمک غیرنقدی مانند تأمین نیروی انسانی و تجهیزاتی است که در اختیار روستا قرار دارد.

 

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری حدود ۷۰ الی ۸۰ درصد لایروبی با همکاری استان انجام شود در مورد میزان تأثیرگزاری این مهم در بحث افزایش میزان آبدهی قنات‌ها ابراز کرد: با توجه به خشکسالی‌های مکرر و بازدیدی که کارشناسان ما از منطقه داشتند با احیاء قنات‌ها حدود ۴۰ الی ۵۰ درصد افزایش آبدهی را شاهد خواهیم بود.

 

سرهنگ سازگار در پاسخ به اینکه آیا امکان احیاء قنات که کاملا خشک شده وجود دارد؟ گفت: در این مورد توسط کارشناسان، بازرسی لازم انجام می‌شود و چنانچه موردی باشد که چاههای تقویتی آنها پر نشده و قابلیت لای‌روبی هم داشته باشد با توجه به سطح آبدهی آن منطقه اقدامات لازم انجام می‌شود که به عنوان نمونه قنات پادگان قدس سپاه کاشمر کاملا خشک شده بود که سال ۱۳۹۱ احیاء شد.

 

وی در ادامه‌ به سایر فعالیت‌های اردوهای جهادی اشاره کرد و بیان داشت: علاوه بر لایروبی قنات‌ها، جهادگران ما در عرصه‌های مختلف مرمت و بازسازی مدارس، مساجد، تکایا و حسینیه‌ها، ساخت خانۀ عالم، غسال‌خانه‌ها، کانال کشی‌های فاضلاب روستایی، بازسازی سدهای ذخیرۀ آب، احداث خانه‌ی بهداشت، کاشت نهال و ایجاد فضای سبز تلاش می‌کنند.

 

فرمانده سپاه کاشمر با اشاره به اهمیت و جایگاه ویژه‌ی اردوهای جهادی در سپاه پاسداران ادامه داد: به عنوان مثال سال گذشته پنج خانۀ بهداشت و پنج پایگاه مقاومت احداث کردیم و حدود ده غسالخانه مرمت و بازسازی و یکهزار و ۴۰۰ نفر روز بازسازی و زیباسازی مدارس داشتیم.

 

وی گفت: در قالب طرحهای اقتصاد مقاومتی از سال گذشته تا کنون ۹۰ درصد طرحها مانند پرورش گاو، گوسفند، زنبور عسل، مرغ بومی، شترمرغ، قارچ، گیاهان گلخانه‌ای به بهره‌برداری رسیده و خوشبختانه هم‌اکنون فعال هستند.

 

سرهنگ سازگار بیان کرد: در نتیجه‌ی این پشتیبانی و حمایت لازم که همراه با نظارت بوده حدود ۳۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم و حدود ۱۰۰ نفر هم به صورت مستقیم مشغول به کار شدند.

 

وی تصریح کرد: امسال بسیج سازندگی سپاه امام رضا (ع) در رابطه با طرحهای اقتصاد مقاومتی در هر شهرستان از یک محصول که اکثریت تولید را به خود اختصاص داده حمایت لازم را به عنوان قطب تولید همان محصول و به عنوان نمونه کاشمر قطب تولید کشمش ، انجام داده است.

 

 

انتهای خبر/09

 

 

آدرس

 آدرس : تهران.خيابان شهيد استاد نجات اللهي.خيابان شهيداحمدلباف.پلاک15 تلفن : 88901334 نمابر: 88909459  
مرکز اطلاعات و نشرالکترونیک معاونت روابط عمومی وانتشارات سپاه 

نقل و نشر مطالب با ذکر نام پايگاه خبری سپاه نیوز آزاد است