شما اینجا هستید: خانهاستانهاخراسان رضویارائه خدمات بسیج جامعه پزشکی سپاه استان خراسان رضوی به بیماران گروههای هدف در استان

ارائه خدمات بسیج جامعه پزشکی سپاه استان خراسان رضوی به بیماران گروههای هدف در استان

منتشرشده در خراسان رضوی شنبه, 25 دی 1400 ساعت 14:08
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

سپاه نیوز: بسیج جامعه پزشکی سپاه استان خراسان رضوی اعزام گروه‌های بهداشتی و درمانی به مناطق محروم را به‌صورت هفتگی دارد و در هر هفته بیش از ۵۰۰ نوع خدمت به بیماران نیازمند مناطق حاشیه شهر ارائه می دهد.

به گزارش سپاه نیوز؛  ذاکریان مسئول بسیج جامعه پزشکی سپاه استان خراسان رضوی گفت: بسیج جامعه پزشکی خراسان ارائه خدمات بسیج جامعه پزشکی به بیماران گروههای هدف رضوی در راستای عمل به وظیفه اجتماعی فقرزدایی، با تشکیل کارگروه محرومیت زدایی نسبت به ایفای نقش خود در این زمینه اقدام نمود و در ابتدا با ارتباط و تعامل با نواحی و پایگاه‌های بسیج مناطق حاشیه شهر، چند نقطه با محوریت مساجد، شناسایی و انتخاب شد.

 

 ذاکریان با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۵ مرکز تحت پوشش این سازمان بوده که به‌صورت هفتگی و مستمر در هر مرکز و در هر نوبت ۲۵ تا ۳۰ نفر از بیماران نیازمند ویزیت می‌شوند، تصریح کرد: نظیر هر کدام از این مراکز تیم شناسایی بیمار وجود دارد که ضمن شناسایی بیماران نیازمند، فرآیند پذیرش و نوبت‌دهی آن‌ها را پیگیری می‌کنند، ضمن اینکه برای بیماریابی هم از ظرفیت مؤسسات خیریه، گروه‌های جهادی و پایگاه‌های بسیج کمک گرفته می‌شود.

 

مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی با بیان اینکه ویزیت‌ها توسط پزشکان عمومی یا متخصص انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: در صورت نیاز به اقدامات پاراکلینیکی با ارجاع بیمار، به صورت رایگان خدمات موردنیاز به بیمار ارائه می‌شود.

 

ذاکریان تأکید کرد: پس از ویزیت، مشخصات بیماران در سامانه شفای رضوی ثبت شده و در این سامانه لیست افرادی که تاکنون خدمت گرفته‌اند همراه با مراحل ارائه خدمت قابل مشاهده بوده و در پیگیری روند درمان بیماران از این سامانه استفاده می‌شود.

 

وی اضافه کرد: همچنین طی قراردادی که با نزدیکترین داروخانه هر مرکز منعقد شده و طبق تفاهمی که با مجموعه موقوفه مرحوم عبدالله رضوی وجود دارد؛ بیماران با ارائه نسخه خود به این داروخانه‌ها به‌صورت رایگان دارو‌های مورد نیاز را دریافت می‌کنند و در پایان هر ماه مجموعه موقوفه مرحوم عبدالله رضوی نسبت به تامین هزینه‌ها اقدام می‌کند.

 

مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی ادامه داد: لازم به ذکر است که علاوه بر خدمات فوق، با همکاری معاونت سلامت و دفاع زیستی سپاه امام رضا (ع) سامانه بینایی سنجی هفته‌ای یک نوبت به مناطق حاشیه شهر از صبح تا عصر ارسال می‌شود و اپتومتریست‌ها همراه با این سامانه جهت سنجش بینایی مردم حاشیه شهر به این مناطق اعزام می‌شوند که تعدادی از آن‌ها به‌صورت جهادی و تعدادی دیگر با همکاری انجمن اپتومتری خراسان در این طرح ما را یاری می‌کنند.

 

وی افزود: در حال حاضر هفته‌ای حداقل ۳۵۰ بیمار ویزیت می‌شوند و از نظر تعداد خدمات ارائه شده هم بیش از ۵۰۰ نوع خدمت به‌صورت هفتگی به بیماران نیازمند مناطق حاشیه شهر ارائه می‌شود و از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون تعداد ۵۰۰۰ ویزیت رایگان در این مناطق انجام شده است.

 

مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی با ذکر این نکته که در کنار فعالیت این مراکز، در ماه‌های اخیر واحد آموزش سلامت ساکنان مناطق حاشیه شهر با هدف ارتقاء سواد سلامت در این مناطق شروع به کار کرده است، تأکید کرد: بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی وظیفه برگزاری کلاس‌های آموزشی در نقاط مختلف حاشیه‌ای را برعهده دارد و تاکنون در این کلاس‌ها موضوعاتی همچون سلامت روان، تغذیه سالم، بهداشت مادران و زنان و ... توسط متخصصان برجسته همان حوزه، آموزش داده شده است.

 

دکتر ذاکریان خاطرنشان کرد: روزانه کارگاه‌های مشاوره روانشناسی، کلاس‌های آموزشی فوریت‌های پزشکی و دیگر برنامه‌های آموزشی و مشاوره‌ای در نواحی مختلف حاشیه‌ای در حال برگزاری است که با توجه به موضوع کلاس بین ۲۰ تا ۵۰ نفر در هر کلاس شرکت می‌کنند و تاکنون بیش از ۱۵۰۰ نفر از خدمات آموزشی و مشاوره‌ای بهره‌مند شده‌اند.

آدرس

 آدرس : تهران.خيابان شهيد استاد نجات اللهي.خيابان شهيداحمدلباف.پلاک15 تلفن : 88901334 نمابر: 88909459  
مرکز اطلاعات و نشرالکترونیک معاونت روابط عمومی وانتشارات سپاه 

نقل و نشر مطالب با ذکر نام پايگاه خبری سپاه نیوز آزاد است