شما اینجا هستید: خانهاستانهاهرمزگانرئیس سازمان بسیج علمی کشور : پیاده‌سازی مبانی و محتوای اندیشه انقلاب نیازمند ابزار بومی است/کاهش شتاب رشد علمی کشور در ۲ سال اخیر

رئیس سازمان بسیج علمی کشور : پیاده‌سازی مبانی و محتوای اندیشه انقلاب نیازمند ابزار بومی است/کاهش شتاب رشد علمی کشور در ۲ سال اخیر

منتشرشده در هرمزگان شنبه, 07 اسفند 1395 ساعت 08:52
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

سپاه نیوز : قدیانی اظهار داشت : : پیاده‌سازی مبانی و محتوای اندیشه انقلاب نیازمند ابزار بومی است.

 

 

به گزارش سپاه نیوز ؛ حسین قدیانی رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور در بندرعباس با اشاره به کاهش شتاب رشد علمی کشور در ۲ سال اخیر گفت: هر چقدر از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد میزان تحولی که در نظام بین الملل ایجاد می‌کند بیشتر می‌شود.

 

وی حضور مردم در حمایت از انقلاب و نظام در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی  را علیرغم گذشت بیش از 38 سال در دنیا بی‌بدیل دانست و بیان‌داشت: در اصل می‌توان گفت انقلاب اسلامی پایه‌های تمدنی خود را با این حرکت مستحکم کرده است.

 

 

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور تصریح‌کرد: برای آنکه بتوانیم یک تمدن پویایی را برای جامعه بشری امروز ارائه کنیم نیازمندیم محتوا و مبانی اندیشه‌ای و فرهنگی خودمان را در جامعه پیاده‌سازی کنیم و برای این اقدام بایستی ابزارهای بومی متناسب با آن که همان علم است را تولید کنیم.

 

قدیانی ادامه‌داد: چند سال اخیر مطالبه رهبر معظم انقلاب پیرامون بحث علم  نسبت به بقیه مباحث بیشتر شده و این مهم به سبب این است که علم به عنوان یک ابزار برای پیاده‌سازی محتوا و مبانی اندیشه‌های انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.

 

وی در ادامه با بیان اینکه توجه به رشد علمی کشور از ضروریات محسوب می‌شود گفت: برای اینکه جمهوری اسلامی ایران پایه‌های اقتدار خود را مستحکم کند و قدرت نظام را بالاتر ببرد، نیازمند علوم نافع و پرهیز از علوم مضر است.

 

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور، افزود: در دنیایی که در مباحث علمی و تکنولوژیکی حرکت به سمت علوم بیشتر به عنوان ابزار استعمار و استثمار و قدرت کشورهای استکباری است باید جمهوری اسلامی بتواند در این فضا گام‌های اساسی بردارد.

 

قدیانی اضافه‌کرد: مطالبات مقام معظم رهبری در زمینه علمی و افزایش رشد علمی کشور  در راستای مقابله با اهداف پلید کشورهای استکباری است.

 

وی در ادامه با بیان اینکه در سال 2009 کشور از رشد علمی خوبی بهره‌مند شده و این حرکت تا سال 2016 ادامه داشت گفت: متاسفانه ظرف 2 سال اخیر شاهد کاهش شتاب شد علمی کشور بوده‌ایم.

 

 رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور، کاهش شتاب علمی را یک آسیب جدی دانست و افزود: البته بایستی شاخصه‌های تولید علم را خودمان تولید کنیم و به آنچه غربی‌ها بر اساس آن گزارش می‌دهند اکتفا نکنیم.

 

 

 

وی در ادامه تولید علوم غیرمرتبط با نیاز کشور را بر اساس قوانین و مقررات موجود یکی دیگر از مشکلاتی دانست که عامل رنجش مجموعه علمی است و گفت: برخی از علوم تولید شده از نیازهای کشور نبوده و با نگاهی اجمالی می‌توانید دریابید که ما از نگاه عددی رتبه 12 تا 15 دنیا ولی در حوزه  فناوری در تولید علم رتبه پائینی را به خودمان اختصاص داده‌ایم.

 

قدیانی اضافه‌کرد: با ارزیابی یکی دیگر از شاخصه‌های علمی می‌توان دریافت که تولید برخی علوم به تولید ثروت کمکی نمی‌کند و به صورت واضح‌تر اینکه وضعیت اقتصادی و فناوری شرایطی بدتر از یکدیگر را دارند درحالی که تولید علم می‌تواند جهت ارتقای اقتصاد نقش ایفا کند بنابراین اینها در یک راستا نیستند.

 

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور ادامه داد: مجموعه‌هایی که در راستای مباحث علمی فعالیت می‌کنند باید بتوانند این فعالیت‌ها را هم‌جهت کنند و اگر این امر محقق شود شاهد رشد علمی کشور و رسیدن به وضع مطلوب مسائل اقتصادی هستیم و صاحب تکنولوژی و فناوری می‌شویم.

 

 

انتهای خبر/09

نظر دادن

در مورد این مطلب نظر دهید.

آدرس

 آدرس : تهران.خيابان شهيد استاد نجات اللهي.خيابان شهيداحمدلباف.پلاک15 تلفن : 88901334 نمابر: 88909459  
مرکز اطلاعات و نشرالکترونیک معاونت روابط عمومی وانتشارات سپاه 

نقل و نشر مطالب با ذکر نام پايگاه خبری سپاه نیوز آزاد است