شما اینجا هستید: خانهگفتگوسپاه؛ بازوی توانمند داخلی و نقطه اتکای ملت

سپاه؛ بازوی توانمند داخلی و نقطه اتکای ملت

به گزارش سپاه نیوز؛  پس از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) دستور تآسیس بزرگترین و مهم‌ترین نهاد و نیروی حافظ انقلاب را صادر کردند و اساسنامه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که از آغازین روزهای پیروزی انقلاب شکل گرفته بود در دوم اردیبهشت ماه 1358 به تصویب رسید. در شرایطی که هنوز بخش‌های ساختاری و ضروری تشکیل یک نظام سیاسی هنوز شکل دقیقی به خود نگرفته و بسیاری از عوامل رژیم سابق همچنان سازمان بروکراسی کشور را تشکیل می‌داد، دستور تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اهمیت فراوانی داشت.

در آن روزها کسی فکر نمی‌کرد که نهادی که امام راحل روی تشکیل آن اصرار داشت، قرار است در آینده ای نه چندان دور ماجراهایی بزرگ را رقم زده و دست توانای جوانان مومن و متعهد انقلابی شگفتی خلق کند. شاید تنها  آن پیر فرزانه بود که باور داشت که قرار است با تشکیل سپاه پاسداران در دوم اردیبهشت ماه ۱۳۵۸ می‌تواند تحولات بزرگی را نه تنها در حیات انقلاب، بلکه در جغرافیای منطقه پهناور غرب آسیا و جهان و حتی فضارقم زند. نیرویی که در طول ۴۳ سال گذشته مهم‌ترین و بیشترین نقش‌ها را در حراست از انقلاب اسلامی ایفا کرده است.

 رهبر معظم انقلاب در خصوص  تاسیس سپاه فرمودند : «بنده آینده سپاه را یک آینده بسیار مبارکی می‌بینم. این سازمان متولد شده با انقلاب، از برکات شخص امام است. اگر امام این مسئله را دنبال نمی‌کردند، سپاه شاید به وجود نمی‌آمد و یا به این گسترش و صحه قدرت نمی‌رسید. این وضعیت سپاه از برکات شخص امام است و وضعیت بسیج، این سازمانی که جزو برکات سپاه و برکات انقلاب و برکات شخص امام بزرگوار است»

از همان سپیده دم پیروزی انقلاب اسلامی سپاه پاسداران طلیعه دار حفظ و حراست از کیان کشور و انقلاب جهانی خمینی کبیر بوده است. کور کردن چشم عوامل گروهکی دشمن در کردستان، ترکمن صحرا، آمل و بلوچستان و خوزستان و نیز کشف و خنثی کردن توطئه‌های بین المللی از جمله پاکسازی خطوط خوارج زمان و منافقین از سپاه نیرویی بی بدیل ساخته است.

امروز که کارنامه خدمات سپاه را در عرصه‌های مختلف مرور می‌کنیم، تازه به فلسفه تشکیل این نهاد مردمی که امام راحل، وجود او را با وجود کشور قیاس می‌کردند و می‌فرمودند: «اگر سپاه نبود، کشور هم نبود»، «من از سپاه راضی هستم و به هیچ وجه نظرم بر نمی‌گردد.»، پی می‌بریم و اینکه چرا امام عزیز ما که عالمی خود را بدهکار او می‌دانستند و می‌دانند، خطاب به رزمندگان و فرزندان این ملت فرمودند: «اینجانب از راه دور دست و بازوی قدرتمند شما را که دست خداوند بالای آن است می‌بوسم و بر این بوسه افتخار می‌کنم». یا چرا امامی که خودشان در عرش عرفان، ایمان و محبوبیت قرار داشتند، فرمودند: «ای کاش من یک پاسدار بودم».

چهل و سه سال پس  از تأسیس این نهاد مردمی که چشم امید مظلومان و خار چشم دشمنان است، گذشته و اگر آن روز امام عزیزمان بی تعارف رضایت قلبی شان را از فرزندان خود با آن جملات به یاد ماندنی ابراز می‌کردند. اکنون نیز با گذشت چند دهه از آن تاریخ، ذره‌ای ازعلاقه رهبری انقلاب و ولی فقیه زمان نسبت به سپاه کاسته نشده است که رهبر عظیم الشأن انقلاب، فرمودند: «شما فرزندان عزیز من هستید، از شما ۱۰۰ درصد راضی هستم». این یعنی کارنامه سپاه در طول این ۴۰ سال کارنامه درخشانی بوده است و هر روزی که گذشته بر درخشش این کارنامه افزوده شده است.


این کارنامه چه ویژگی‌هایی داشته که دو رهبر در طول ۴۰ سال با وجود استحاله بخش‌هایی از نظام و گرفتار شدن برخی در چرب و شیرین‌های زندگی و پست و مقام ها، استوار بر راهی که در دوم اردیبهشت ۵۸ انتخاب کرده و دست بیعت با ولی شان داده بودند، ایستاده و ذره‌ای عقب نشینی نکرده‌اند.

بزرگ‌ترین ویژگی کارنامه درخشان سپاه را باید در اطاعت‌پذیری از ولی فقیه، خدمت بی منت به مردم، نهراسیدن از دشمن، دوری از زرق و برق‌های اغواکننده، حق‌طلبی و طرفداری از حقانیت دین، انقلاب و مردم، تلاش و باور به اینکه ما می‌توانیم و ده‌ها ویژگی دیگر که هر کدام از آن‌ها سرفصل نوینی را پیش روی ما قرار می‌دهد. همین ویژگی‌هاست که روزی سپاه را در سیل و طوفان برای حمایت از مردم گسیل می‌کند و روزی دیگر، در مقابل دشمنی همچون صدام که با تحریک و پشتیبانی آمریکا و قدرت‌های بزرگ به خاک کشورمان تجاوز کرده هشت سال تا پای جان می‌ایستد. سپاه پس از دفع خطر دشمن، مأموریتش را پایان یافته تلقی نمی‌کند و عرصه سازندگی کشور را بر خود واجب می‌داند و از سد سازی گرفته تا ساخت بزرگ‌ترین پالایشگاه و خودکفایی کشور از واردات بنزین و هزاران فعالیت ریز و درشتی که کتاب‌ها باید برای آن نوشت.

امروز سپاه افتخار آن را دارد با کوباندن سرامریکایی‌ها در عین الاسد، اربیل و آب‌های خلیج فارس به سنگ، دشمن را از فکر تعرض به خاک این کشور ناامید کرده و ضمن ایجاد امنیت در کشور، الگویی برای ملت‌های منطقه باشد تا از این پس بدانند آن هیمنه دروغین شکست ناپذیر امریکا، بیش از هر زمان دیگر شکست پذیرتر شده است.

 اکنون ملت ایران سپاه را نقطه اتکای خود در امنیت، همراه استوار خود در پیشرفت و خودکفایی کشور، یاور و کمک خود در کاهش مشکلات معیشتی و بهداشتی و در کل حافظ جان، مال و امنیت خود می‌دانند. ارزیابی‌ها از کارنامه درخشان سپاه از زمان تأسیس تاکنون، نشان می‌دهد سپاه نگهبانی موفق و سربلند برای انقلاب اسلامی، امین و وفادار به امامین انقلاب، فدایی مردم ایران، پشتیبان مستضعفان جهان و دشمن مستکبران عالم بوده است و با توجه به روحیه انقلابی و شهادت‌گونه، هیچ‌گاه در این مسیر منحرف نخواهد شد.

کارکردهای سپاه از زمان تشکیل تاکنون حفظ تمامیت ارضی به خصوص در دوران دفاع مقدس، نوسازی و سازندگی اقتصادی با محوریت قرارگاه خاتم‌الانبیاء، شکل بخشیدن به عمق استراتژیک نظام با هدایت بسیج، تقویت فرهنگ انقلابی و خلق الگوی مدیریت جهانی، حفاظت از اساس انقلاب با حضور در عرصه امنیت‌سازی و بازدارندگی و نخبه‌سازی و نخبه‌پروری است. سپاه با پنج نیرو در همه عرصه‌های نظامی فعال است و البته بیرون از این حوزه نیز به فعالیت‌های عمرانی می‌پردازد و در اقتصاد کشور نقش دارد. البته برای رسیدن به این نقطه فرازونشیب‌های زیادی پشت ‌سر گذاشته شده است.

با همه این ویژگی‌های ذاتی در سپاه پاسداران مهمترین اصل درعمر پاک و شجره طیبه آن اصل عدالت خواهی راستین است و این روزها همه آنهایی که از غیرت سپاه زخم خورده اند، در آشکار و پنهان «سپاه هراسی» می‌کنند.

آدرس

 آدرس : تهران.خيابان شهيد استاد نجات اللهي.خيابان شهيداحمدلباف.پلاک15 تلفن : 88901334 نمابر: 88909459  
مرکز اطلاعات و نشرالکترونیک معاونت روابط عمومی وانتشارات سپاه 

نقل و نشر مطالب با ذکر نام پايگاه خبری سپاه نیوز آزاد است